Badania profilaktyczne noworodków są niezwykle ważną częścią ich diagnostyki, jednym z tych badań jest właśnie USG bioderek.

Dlaczego USG stawu biodrowego jest tak ważne?

USG bioderek należy przeprowadzić pomiędzy 4 a 6 tygodniem życia dziecka. Badanie jest obowiązkowe, a dlaczego jest takie ważne? Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich nieprawidłowości budowy i funkcji stawów biodrowych, w tym dysplazji stawu biodrowego która może doprowadzić do poważnych powikłań. Specjalista, po postawieniu diagnozy, wdroży odpowiednie działania które uchronią dziecko przed problemami ortopedycznymi w przyszłości.

 

Jak przebiega USG bioderek?

Niemowlę należy ułożyć na plecach lub boku na stole do badania lub specjalnej rynience. W gabinecie jest zwykle ciemno, dzięki czemu obraz USG będzie lepiej widoczny na ekranie. Na biodrze dziecka rozprowadza się żel i przykłada urządzenie (sondę) emitujące fale ultradźwiękowe, które komputer zamienia na obrazy. USG dzieci przeprowadza się na obu stawach biodrowych. Badanie trwa około 15-20 minut, a wyniki są dostępne natychmiast.

 

Dlaczego właśnie USG dzieci a nie RTG?

USG to badanie wykorzystujące fale ultradźwiękowe, które obrazuje narządy wewnętrzne i chrzęstne części stawów. Staw biodrowy w okresie niemowlęctwa, zanim w pełni się ukształtuje, składa się głównie z tkanki chrzęstnej. Dlatego badanie USG dzieci jest najbardziej skutecznym, bezpiecznym i nieinwazyjnym zabiegiem umożliwiającym wykrycie wszelkich nieprawidłowości.

 

Co to jest dysplazja stawu biodrowego?

Głowa kości udowej, która w prawidłowo funkcjonującym biodrze znajduje się w panewce, porusza się do przodu i do tyłu. Istnieje niebezpieczeństwo, że jej wypadnięcie z panewki może doprowadzić do ciężkich powikłań funkcji stawu. Dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie nieprawidłowości w obrębie obu stawów.

 

Przyczyny dysplazji stawu biodrowego

Jest ich kilka:

  • Przyczyny genetyczne – jeżeli choroba wystąpiła u członka rodziny, to istnieje prawdopodobieństwo, że pojawi się także u dziecka
  • Nieprawidłowe ułożenie dziecka w łonie matki (np: położenie miednicowe)
  • Zbyt duża masa dziecka
  • Nieprawidłowa pielęgnacja dziecka w początkowym okresie rozwoju malucha

Dbanie o stawy biodrowe dziecka nie powinno się ograniczać tylko do zrobienia badania USG. Czasami nieprawidłowa pielęgnacja wynika z niewiedzy. Warto pamiętać, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

 

Pielęgnacja bioderek niemowlęcia

Pielęgnacja bioderek opiera się w gruncie rzeczy na dbałość o szczegóły podczas wykonywania codziennych czynności w opiece nad dzieckiem. Ważne jest to w jakiej pozycji leży noworodek. Dziecko powinno jak najwięcej leżeć na brzuszku. Nie należy ciągnąć czy rozprostowywać nóżek dziecka. Wskazane jest też, aby jak najczęściej zmieniać pozycję dziecka, dzięki czemu kształtuje ono i wzmacnia stawy, rozwija koordynację swoich ruchów i czucie własnego ciała.

 

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.